Extreme Planet

Stránky o extrémních a zajímavých sportech.

Loga

FORUM

FORUM

Adio

Adio

Nike

Nike

Metal Mulisha

Metal Mulisha

ThumpStar

ThumpStar

DC shoes

DC shoes

Etnies

Etnies

Burton

Burton

OGIO

OGIO

Oakley

Oakley

Alpinestars

Alpinestars

TroyLeeDesigns

TroyLeeDesigns

FoX Racing

FoX Racing

Statistika

Mountain Bike (MTB)

MTB - Historie u nás

Koncem listopadu oslavil Český svaz cyklistiky významné jubileum v podobě svých 120. narozenin. Je tomu skutečně tak, neb v rodném listu je napsáno datum listopad 1883 a místo Praha-Smíchov. Ať již se slavení odbývalo v prostorách Břevnovského kláštera nebo hotelu Pyramida, vždy probíhalo ve zlatém lesku.

nejstarší dochované foto českých cyklistů - Pardubice 1885 Opravňovaly k tomu historické výsledky. Naši cyklisté totiž vybojovali na mistrovství světa celkem 224 medailí (68 zlatých, 66 stříbrných a 90 bronzových), na evropském šampionátu pak bylo těch drahých kovů dohromady 199 (42-62-95). Málokterý jiný český sportovní svaz se může pochlubit podobnou bilancí. Však je cyklistika také nejstarším sportovním svazem v České republice a jedním z nejstarších ve světovém měřítku. Připomeňme si ve stručnosti významné body kolečkářské historie po jejím vzniku: 1900 - Česká ústřední jednota velocipedistů nebyla přijata v Paříži mezi zakládající členy UCI, neměla totiž dle některých funkcionářů nárok na samostatnost v systému Rakousko-Uherska. 1901 - První historickou medaili na mistrovství světa získal Rudolf Vejtruba na berlínské dráze v královské disciplíně sprintu. Měla stříbrnou hodnotu. 1920 - Československá ústřední jednota velocipedistů byla přijata v Antverpách za člena UCI. 1948 - První zlato na mistrovství světa vybojovala v pražské Lucerně dvojice kolové Sedláček-Daneš. Vznikl Závod míru, který značně posílil mezinárodní prestiž naší cyklistiky ve světě. 1949 - Jan Veselý se stal naším prvním vítězem Závodu míru. 1956 - O první cyklistické medaile na olympijských hrách se postarali v Melbourne v pevném kilometru Fouček, v soutěži tandemů pak Fouček s Machkem. V obou případech šlo o stříbro. 1964 - Jiří Daler vyhrál v Tokiu olympijský stíhací závod. 1965 - bratři Pospíšilové zahájili při mistrovství světa v Praze svou neuvěřitelnou zlatou sérii (20 titulů do roku 1988). 1973 - Tandemová dvojice Vačkář-Vymazal začala v Barceloně zlatou světovou cestu, kterou dotáhli jejich nástupci do roku 1986 na číslo devět.

2003 - Prvně ve stodvacetileté historii se povedlo českému cyklistovi získat v průběhu jediného roku světové i evropské prvenství ve shodné disciplíně. Stalo se tak ve čtyřech případech: Filip Ditzel (dráha-1 km), Michal Prokop (MTB-fourcross), Jaroslav Kulhavý (MTB-cross country) a Jana Horáková (BMX-Cruiser 19). Rok jubilejní byl i rokem výsledkově nejúspěšnějším, čeští cyklisté si totiž do kolonky 2003 zapsali údaj 14 zlatých, 11 stříbrných a 13 bronzových medailí z mistrovství světa a Evropy. A co je nejpotěšitelnější? Postarali se o to rukou společnou a nerozdílnou závodníci všech odvětví početné cyklistické rodiny. Což je nesporně světová rarita, která se loni nikomu jinému nepovedla.

Dosti však oslav, neb nyní čeká olympijský rok. "Je zcela logické, že v něm budou mít v souladu s naší svazovou filozofií i podporou a hodnotícími prvky státních orgánů absolutní prioritu dráha, silnice a horská kola, především pak jejich olympijské disciplíny. Dále pak BMX, protože některé soutěže tohoto odvětví se objeví v programu pod pěti kruhy v roce 2008. Neznamená to však, že by se vedení Českého svazu cyklistiky chovalo macešsky k vyznavačům neolympijských odvětví. Dostane se jim podpory úměrné jejich významu a výsledkům na světovém fóru." Tato slova publikoval na stránkách Zpravodaje ČSC Marian Štetina, prezident Českého svazu cyklistiky. Charakterizoval tak jednoznačně úkoly nastávající sezony.

V tomto článku najdete MTB kategorie.
Posledni komentare
25.11.2009 13:27:33: www.funstorm-area.mypage.cz
 
COPYRIGHT © 2007 USRider.